Mamigo Blog Detox? Zdravé tělo se toxinů zbaví samo

Detox? Zdravé tělo se toxinů zbaví samoZbavit tělo toxinů a shodit pár kilogramů. S takovou představou se mnoho lidí vrhá na detoxikační diety a kúry. Několik dní hladovění, či popíjení zázračných nápojů může ale více uškodit, než pomoci. Tělo má vlastní režim a jeho součástí je i samočisticí funkce.


Experimenty riskujete narušení přirozeného rytmu a zdravotní komplikace. Proto namísto krátkodobého detoxu změňte jídelníček a zaměřte se na stravu, která podpoří střevní mikrobiom a odplavování toxinů.


Co je mikrobiom?

Zjednodušeně řečeno - jde o společenství bakterií a probiotických kultur, které v našem trávicím systému existují v dokonalé symbióze. Tyto mikroorganismy hrají důležitou roli v mnoha procesech včetně trávení, obranyschopnosti a i při odplavování toxinů z těla.


Mikrobiom správně funguje pouze při zachování rovnováhy. Jakékoliv narušení se negativně podepisuje na zdraví. Mluvíme o průjmech, zácpě, bolesti břicha, kandidózy, poruchách vstřebávání a podobně. Všechny zmíněné stavy snižují kvalitu života.


Tři zásady zdravého mikrobiomu

Udržet mikrobiom v rovnováze není až tak náročné. Vyžaduje ale určité změny, a to hlavně z dlouhodobého hlediska.


1. PRAVIDELNOST - pravidelné zařazování hlavních jídel- snaídně, oběd, večeře ve stejnou dobu. Střevo si zapamatuje, kdy dostane jídlo a bude připraveno na jeho zpracování. Zlepší se tak trávení, tělo využije všechny živiny a snadněji vyloučí odpadní látky. 


2. KLID - čím rychleji jíte, tím více zatěžujete trávení. Žaludek jídlo dostatečně nezpracuje, střeva nevstřebají důležité látky a vám zůstane pouze pocit kamene v břiše. Sedněte si ke stolu, každé sousto důkladně žvýkejte a vnímejte všechny chutě.


3. POTRAVINY - mikrobiomu prospěje protizánětlivá strava, bohatá na vitamíny a minerály s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin. Vyhýbejte se rafinovanému cukru, nezdravým tukům a průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou plné konzervantů. Vařte z čerstvých surovin s přihlédnutím na kvalitu a volte šetrné způsoby přípravy pokrmů. Dostatečný pitný režim je samozřejmostí. 


Tyto potraviny podpoří přirozenou očistu těla

Ovoce - je plné vitamínů, jednoduchých cukrů, flavonoidů a vlákniny. Tělo zásobí antioxidanty i energií. Trávení prospějí například hrušky, jablka, broskve a exotické druhy jako fíky, datle či avokádo.

Zelenina - kromě vlákniny a  vitamínů  obsahuje množství minerálů a enzymů. Například ve špenátu naleznete železo, v červené řepě zase vápník a sladké brambory jsou dobrým zdrojem draslíku 

Byliny a koření - nejenže dodají jídlu znamenitou chuť, ale i rozhýbou líná střeva. Solte méně a k dochucovaní  použijte  oregano, tymián, bazalku, mátu, zázvor či kurkumu.

Zdravé tuky - nenasycené omega-3 mastné kyseliny potřebuje mozek, srdce i trávicí soustava. Jezte proto mořské ryby, za studena lisované oleje a ořechy.


MioMat, odborník na zdravý detox

MioMat je kuchyňský pomocník, který si získal přízeň každé zaneprázdněné maminky, ale i lidí, kteří žijí rychlý, ale zdravý život. Na požádání připraví výborné kaše, lahodné polévky, krémové smoothies i oblíbená rostlinná mléka. Inspiruje k přípravě zdravých dezertů a probudí ve vás lásku k racionálnímu stravování.


MioMat disponuje jedinečnou funkcí RAW, díky které si ovoce a zelenina zachovává vysoký podíl vitamínů, minerálů a antioxidantů, podporujících odplavování škodlivých látek z těla. MioMat je ten správný krok ke zdravému životnímu stylu.