Mamigo Blog Smoothie k snídani, smoothie na hubnutí – kdy ano a kdy ne?

Smoothie k snídani, smoothie na hubnutí – kdy ano a kdy ne?

Smoothie na raňajky, smoothie na chudnutie – kedy áno a kedy nie?

Už jste slyšeli o smoothie? Věříme, že ano – jinak byste se neocitli na stránkách našeho MioMat blogu. Na internetu najdeme množství článků, které mluví o příznivých účincích smoothie na zdraví člověka. Až se po čase může zdát, jako by šlo opět jen o nějaký dočasný trend, který zakrátko vyjde z módy. Opak je však pravdou a my v MioMatu vás o tom rádi přesvědčíme.

Smoothie – hustý mixovaný nápoj plný ovoce a zeleniny je hotovou vitaminovou bombou. Kromě toho obsahuje množství antioxidantů, enzymů, proteinů, minerálů i vlákniny. Samozřejmě jen v tom případě, pokud se budete držet základních smoothie zásad.


Zdravé smoothie k snídani


Oproti fresh džusu, což je čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce a zeleniny, obsahuje smoothie nezanedbatelnou část vlákniny, která zpomaluje vstřebávání cukrů z ovoce. Tajemství tkví v tom, že smoothie vznikne rozmixováním celých plodů, a nejen vymačkáním šťávy z nich. Tuto schopnost má také náš MioMat, který vám připraví lahodné smoothie už za dvě minuty.

Lidé si smoothie spojují hlavně s ovocem a snídaní. Může být ovocné smoothie náhradou za tradiční ranní jídlo? Myslete na to, že snídaně by v první řadě měla obsahovat všechny důležité živiny, které vám dodají energii na celé dopoledne, a perfektně nastartuje váš den. Ukážeme si to na příkladu. Představte si, že do našeho MioMatu vložíte půlku banánu, mandarinku, hrst brusinek a datlí. Vznikne vám skutečně výborné ovocné smoothie, které na první pohled vypadá velmi zdravě. Ano, zdravé je, ale jak jsme zmínili už výše, první jídlo dne by mělo obsahovat sacharidy, bílkoviny a také tuky. Poměr všech živin by měl být vyvážený.

V tomto případě však ve smoothie nenajdete skoro žádné bílkoviny, tuky zastupují jen sacharidy, z čehož jsou 2/3 pouze cukry. U snídaně si tedy pochutnáte na zdravém ovoci, ale ve skutečnosti je to to samé, jako kdybyste si na snídani dali čokoládovou sušenku. Bohužel jde o stejný metabolický efekt. Po konzumaci se v našem těle odehrají výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi, rychle získaná energie opadne a člověk má brzy chuť na sladké. „Nadměrné pití čistě ovocných smoothie pro náš organismus představuje sacharidovou bombu, která pro osoby, které nemají dostatek pohybu nebo chtějí redukovat svou hmotnost, nepatří mezi nejvhodnější. Navíc, málokdy bychom snědli takové množství ovoce a zeleniny v jejich přirozené formě,“ radí Edita Weidenthalerová, nutriční terapeutka z Kliniky dětského a dorostového lékařství v Praze.


Vyplývá z toho, že smoothie není zdravé?


Určitě ne! Čistě ovocné smoothie je vhodné jako svačina – ať už v práci nebo na výletě. Pokud si však chcete připravit vydatné snídaňové smoothie, vybírejte ovoce s nižším obsahem cukru a do smoothie přidávejte listovou zeleninu, bílkoviny (jogurt, kefír, proteiny v prášku) a tuky (avokádo, ořechy, kokosové mléko nebo olej).


Zelené smoothie na hubnutí

Chcete zhubnout, takže se bojíte cukru, kterého se v ovoci nachází poměrně dost? Správnou kombinací ovoce a zeleniny dokážete udělat zelené smoothie, které bude nejen dobře chutnat, ale zároveň bude obsahovat vyvážený poměr všech živin. Nejste velkým milovníkem zeleniny? Ani to nevadí, protože základní poměr smoothie na hubnutí je 60 % ovoce a 40 % zeleniny. Zelené smoothie se tak doporučuje jako doplněk k dietám, protože napomáhá při shazování kil, zároveň má také přímo blahodárné účinky na náš imunitní systém. Na našem webu
MioMat najdete množství zdravých, ovocných i zelených smoothie receptů, které v sobě ukrývají všechno, co vaše tělo potřebuje.