Mamigo Blog Intolerance laktózy: Známe tři druhy

Intolerance laktózy: Známe tři druhy

Intolerancia laktózy: Poznáme tri druhy


Intolerance laktózy je na našem blogu často skloňovaným tématem, a to z jednoho jediného důvodu – víme, že mnohým lidem znepříjemňuje život a my se jim snažíme pomoct aspoň našimi radami, které se týkají stravování a životního stylu.

Lidem s nesnášenlivostí laktózy pracuje nedostatečně, nebo úplně chybí enzym, který se nazývá laktáza. Jen málokdy se stane, že by tato porucha byla vrozená, ale možné to samozřejmě je. Intolerance laktózy je podmíněná také věkem. Často se setkáváme s tím, že lidé, kteří v mládí neměli s mlékem žádný problém, najednou pociťují po jeho konzumaci nafukování břicha či křeče.


Jaké jsou známé druhy intolerance laktózy?

Všeobecně rozlišujeme tři druhy nesnášenlivosti laktózy, a to fyziologickou, dočasnou a vrozenou. Jaký je mezi nimi rozdíl?


Nejčastější je fyziologická intolerance laktózy

Vysvětlení toho, proč může člověk trpět fyziologickou intolerancí laktózy, je velmi zajímavé a souvisí nejen s věkem, ale i se zeměpisnou šířkou. Jak jistě všichni dobře víme, člověk je savec a v prvních měsících života je jeho jediným zdrojem potravy mléko. Právě proto je aktivita enzymu laktázy (s výjimkou vrozené nesnášenlivosti) nejvyšší v kojeneckém období.

Ve velmi dávné minulosti se však člověk nesetkal s jiným než mateřským mlékem, protože v počátcích své existence byli lidé lovci. Mléko zvířat člověk nepil. Proto aktivita tohoto enzymu postupně s věkem klesala. Rozdíl můžeme vidět také mezi lidmi, kteří žijí v severských zemích a zemích na jihu. Na severu, kde je méně slunečních paprsků a lidský organismus musí získávat vitamín D také z mléka, se intolerance laktózy vyskytuje jen zřídkakdy. Naopak až 80 procent černochů žijících v Africe nedokáže mléko strávit.


Kdy trpíme dočasnou nesnášenlivostí?

Dočasná intolerance se nejčastěji objevuje po virových nebo bakteriálních střevních onemocněních. Příkladem u dětí je průjem, který způsobují rotaviry. Průjem může přetrvávat i po překonání onemocnění a skončí až po vyřazení mléčných výrobků. Stále však jde jen o přechodný stav, a když se sliznice střev uklidní, mohou děti mléko znovu přijímat.


Vrozená intolerance laktózy se vyskytuje zřídka

S vrozenou nesnášenlivostí se můžeme setkat už u novorozenců, nejčastěji jde o dětičky, které se narodily předčasně. Příznaky jsou prudké průjmy po konzumaci mateřského mléka, a jelikož je to jejich jediný zdroj potravy, miminkům chybí potřebné živiny a jsou dehydratovaná. Často končí v nemocnici a po vyšetření se zjistí vrozená intolerance laktózy, dětičky tak musí přejít na speciální bezlaktózovou stravu.

I když nám intolerance laktózy dokáže znepříjemnit život, nic není ztraceno. Jen na našich stránkách najdete velké množství zdravých receptů, při nichž mléko a mléčné výrobky nemusíte používat. Všechny připravíte v
MioMat - hrnečku vař, který je ideálním pomocníkem v kuchyni pro ty, jež trpí intolerancí laktózy.