Mamigo Blog Zdravé stravovací návyky u dětí? Poradíme vám, jak na to!

Zdravé stravovací návyky u dětí? Poradíme vám, jak na to!

Zdravé stravovacie návyky u detí? Poradíme vám, ako na to!


Vypěstovat u dětí zdravé stravovací návyky může být někdy opravdu těžké. Zejména v dnešní době, kdy na ně ze všech stran vyskakují neodolatelné burgery ze známých fastfoodových řetězců nebo sladkosti všech barev. I přesto je však možné děti na zdravou stravu naučit. Chce to jen pořádnou dávku trpělivosti a my věříme, že vám k tomu pomůže také našich pět triků.


1. Se sladkostmi a slaným mlsáním opatrně už odmalička

Dokud je dítě malé a v jeho stravě se slazená a solená jídla nenachází, nemá ani odkud vědět, jak chutnají. Postupem času je však ochutná a vy tomu nijak nezabráníte. Úplným zákazem konzumace takových jídel však svého cíle nedosáhnete. Právě naopak. I psychologové doporučují, abychom dětem dovolili jíst jak sladkosti, tak slané pamlsky. Ale v omezeném množství. Zákaz povede jen k tomu, že před vámi si dítě sice to lízátko nedá, ale hned jak se ztratíte z dohledu, sní jich dvakrát tolik. Zapomeňte také na odměňování sladkostmi nebo jejich odepírání za trest. Může to vést k nezdravému vztahu dětí k jídlu, a to je to poslední, čeho chcete dosáhnout.


2. Zdravé jídlo? Pojď do toho!

Ve škole mají děti obvykle na výběr z vícero druhů jídel. Vyberte dnešní oběd spolu s nimi. Řekněte jim, ať vyberou možnost, která je podle nich nejzdravější, a spolu si o tom promluvte. Nezapomínejte také na dostatek ovoce a zeleniny – radši jim ke svačině přibalte jablko a banán, než aby si měly kupovat balenou bagetu v bufetu.


3. Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě? Tak nekupujte nezdravé věci!

I přesto, že je tento bod naprosto logický, mnozí rodiče to dělají opačně. Od svých dětí chtějí, aby se stravovaly zdravě, když ale otevřete ledničku nebo skříňku, najdete tam množství nezdravých věcí. Chápeme, že pro případ nečekané návštěvy musíte mít v zásobě brambůrky a jiné pamlsky, i ty se však dají uložit tak, aby je dítě nevidělo. Příkladem svým dětem musíte být samozřejmě vy sami. Pokud chcete, aby měly zdravé stravovací návyky, musíte je mít i vy.


4. Večeře plná zeleniny

Snídaně a večeře jsou v předškolním a školním věku obvykle jídla, která děti jedí doma. Snídaně nebývá až takový problém – většinou jsou to jogurty, míchaná vejce se zeleninou, různé kaše s ovocem apod. Tedy jídla, která jsou zdravá. Problémem bývá spíš večeře. Rodiče se chtějí rychle zbavit svých dětí a poslední jídlo dne odbydou pizzou nebo podobným jídlem. Naše rada tedy zní, dejte si na večeři záležet a připravte dětem lehké a zdravé jídlo plné živin a vitamínů. Nikdo neřekl, že teď musíte stát hodinu nad hrncem a vařit polévku. Nápomocný vám bude náš
MioMat – hrnečku vař, do kterého jen vložíte nakrájenou zeleninu, zapnete ho a za 25 minut máte hotovou zdravou a chutnou polévku. A to i v syrové, RAW podobě.


5. Učte je přestat jíst, když už jsou najedené

Ano, víme, že i vy jste zřejmě byli vychováváni tak, že jste nemohli odejít od stolu, dokud jste všechno nesnědli. To je však chyba. Svým dětem raději připomínejte, že když začnou cítit, že mají dost, jíst už nemusí. I děti by měly sníst jen tolik, kolik chtějí – jejich bříško to přece ví nejlépe. Nebojte se jich proto ptát otázkami typu: „Už je tvoje bříško napapané?“ Určitě také zapomeňte na odměny za to, že snědly všechno, a pokárání za to, že jim na talíři něco zůstalo. Nejenže nepomůžete zdravým stravovacím návykům svého dítěte, navíc u něj pěstujete také sklon k přejídání se.